Gasni kondenzacioni kotlovi - Koje su prednosti?

Gasni kondenzacioni kotlovi su postali naročito traženi jer se u praksi pokazalo da su veoma efikasni i ekonomični.

 

Kada je u pitanju izbor novog ili zamenskog gasnog kotla, znamo da se možete lako zbuniti zbog mnogo različitih tipova dostupnih kotlova na tržištu. Za one koji su manje upoznati sa nekim terminima koji se koriste u ovom slučaju, ovde ćemo objasniti prednosti upotrebe gasnog kondenzacionog kotla.

 

Gasni kondenzacioni kotlovi koriste kondenzacionu tehnologiju kako bi bolje iskoristili toplotu koju generišu sagorevanjem goriva kao što je gas. To je zapravo kotao dizajniran da poveća efikasnost goriva i smanji tzv. “izgubljenu energiju” tako što će povratiti deo energije koja se gubi.

 

Gasni kndenzacioni kotao

 

Zašto su gasni kondenzacioni kotlovi dobar izbor za sistem grejanja u vašem domu?

 

Klasični gasni konvencionalni kotlovi, koji nisu kondenzacioni, sagorevaju prirodni gas ili propan za zagrevanje vode u sistemu grejanja doma. Ovi kotlovi obično rade na višim temperaturama, što znači da se deo toplote izbacuje napolje tokom procesa sagorevanja - bilo putem dimnjaka ili odvodne koaksijalne cevi. U zavisnosti od starosti i tipa, tradicionalni konvencionalni kotao bez kondenzacije će obično biti efikasan od 80% do 85%.

 

Gasni kondenzacioni kotlovi su izuzetno energetski efikasni jer su u stanju da obezbede dovoljno toplote za sistem grejanja kuće dok rade na nižim temperaturama! 

 

Rezultat rada na ovim temperaturama je da dolazi do kondenzacije unutar sistema ovih kotlova. Kondenzacija može biti štetna za izmenjivače toplote tradicionalnih konvencionalnih kotlova, ali izmenjivači toplote kod kondenzacionih kotlova su projektovani tako da rade na ovaj način i ne mogu biti oštećeni procesom kondenzacije. 

 

Niže radne temperature rezultiraju manjom potrošnjom energije i zadržavaju više toplote u sistemu grejanja. Dobri kondenzacioni gasni kotlovi mogu postići energetsku efikasnost od čak 99%!

Kako funkcionišu gasni kondenzacioni kotlovi?

 

U kondenzacionom kotlu, toplota koja postoji u dimnim gasovima može se “uhvatiti” i „reciklirati“ nazad u sistem grejanja i koristiti za prethodno zagrevanje hladne vode koja ulazi u kotao. Tokom ovog procesa, temperatura dimnih gasova se brzo smanjuje sa oko 130℃ na čak i do 50℃.

Ovaj pad temperature izaziva kondenzaciju, usled čega je ova vrsta kotla i dobila naziv. 

 

Kada kotao sagoreva prirodni gas, nastaju nus proizvodi u vidu ugljen-dioksida i vodene pare. Oko 10% energije goriva je vezano kao vodena para. U standardnom nekondenzacionom kotlu, ta vodena para, zajedno sa ugljen-dioksidom - postaje “izgubljena energija”.

Gasni kondenzacioni kotlovi koriste, ne samo toplotu nastalu sagorevanjem prirodnog gasa, već i ovu inače neiskorišćenu energiju (“izgubljenu energiju”), pa su samim time i efikasniji u odnosu na klasične konvencionalne gasne kotlove.

 

Unutar kondenzacionog kotla, para se ponovo pretvara u kapljice vode, koje okružuju izmenjivač toplote, koji zauzvrat izdvaja toplotu i pretvara je u dodatnu energiju za grejanje. Ova voda, zajedno sa nus proizvodima procesa sagorevanja goriva, se zatim odvodi iz kotla i poželjno je da to bude u neki neutralizator kondenzata (zbog svoje kiselosti), a može se direktno odvesti i u kanalizaciju pod uslovom da nije velika PH vrednost. Sve ovo naravno zavisi od veličine tj.snage kodenzacionog kotla.

 

Važno je napomenuti da su vodena para koja se kondenzuje oko izmenjivača toplote i voda koja se pumpa kroz izmenjivač toplote u vaš dom potpuno odvojeni. Voda koja se kondenzuje oko izmenjivača je kisela i kaplje u neutralizator, čuvajući čistoću i sigurnost vode koja se pumpa kroz vaše cevi!

 

Zašto su gasni kondenzacioni kotlovi sigurniji?

 

Konvencionalni kotlovi bez kondenzacije mogu biti i u dimnjačkoj i u fasadnoj izvedbi, gde kod dimnjačke varijante uzimaju vazduh iz unutrašnjosti prostorije. Sa druge strane kondenzacioni kotlovi su isključivo u fasadnoj izvedbi i oni koriste vazduh direktno sa spoljašnje strane prostorije u kojoj je postavljen i potpuno je zaptiven radi toplotne izolacije.

 

To znači da ne postoji opasnost da se nešto uvuče u kotao, kao i činjenice da ne dođe do povrata dimnih gasova u prostoriju u kojoj se smešte kotao!

 

Još jedna bezbednosna prednost je u tome što se kondenzovana tečnost odlaže preko cevi povezane sa drenažnim sistemom - stoga ne postoji rizik od kontakta sa toksičnim supstancama.

Energetski efikasno rešenje za savremen sistem grejanja

 

Ako nas pitate da li gasni kondenzacioni kotlovi treba da budu vaš izbor za sistem grejanja - naš odgovor je DA! Kada je pravilno instaliran, sistem kondenzacionog kotla nije dobar samo za vaš novčanik, već i za životnu sredinu. Smanjenje nepotrebne upotrebe goriva je odlična nadogradnja za (skoro) bilo koji postojeći sistem koji uključuje kotao.

 

U mnogim evropskim zemljama su uvedeni građevinski propisi još od 2015. godine, gde se obavezuje da svi novi gasni kotlovi obavezno koriste kondenzacionu tehnologiju.

 

Sa svojom povećanom efikasnošću, oni su više ekološki za rad i mogu vam uštedeti novac na računima za grejanje i toplu vodu. Pored toga, smatraju se i sigurnijim od starijih modela bezkondenzacionih kotlova.

 

Kompanija Gas Lider može da vam ponudi najsavremenije gasne kondenzacione kotlove, uključujući zidne i stabilne, a takođe i sve više popularne gasne mobilne kotlarnice (tzv. gasni generatori) koji mogu biti snage i do 720 kW u jednom modulu. Kombinacijom više modula, možemo dobiti gasne kotlarnice snage i po nekoliko MW (megavat).

 

Budite slobodni da nas kontaktirate za sve dodatne informacije.

 

Instaliranjem kondenzacionog gasnog kotla možete imati koristi od značajne uštede novca na godišnjem nivou. Zato uvek možete da zamenite stari nekondenzacioni kotao sa novim visokoefikasnim kondenzacionim gasnim kotlom i tako poboljšate svoj sistem grejanja.